Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Hub Territory Track and Field Leaders -- April 8
0 Comments

Hub Territory Track and Field Leaders -- April 8

  • 0
{{featured_button_text}}
Bailey & Haines

Ansley/Litchfield's Carli Bailey and Taylor Haines battle for the lead in the 100-meter hurdles at the Pleasanton Invitational. The duo are among the region's leaders in the hurdles.

BOYS

100-METER DASH

A-Kaden Miller, KHS11.00

D-Ethan Klingenberg, Bertrand11.34*

Theo Huber, KHS11.34

Miguel Molina, KHS11.39

B-Jacob Drain, Holdrege11.49

Hunter Stewart, Lexington11.54

Max Kulhanek, Overton11.64*

Will Kulhanek, Overton11.64*

Quentin Moss, Lexington11.67

Shea Farritor, KHS11.82

200-METER DASH

A-Theo Huber, KHS22.88

Kaden Miller, KHS23.15

D-Ethan Klingenberg, Bertrand23.24*

B-Quentin Moss, Lexington23.49

Jacob Drain, Holdrege23.72

Mathieu Dompko, KHS23.94*

C-Sean Hampton, Gibbon23.94*

Zack Watson, KHS24.05

Mason King, Shelton24.24*

Treven Wendt, Pleasanton24,24*

Shay Swanson, Loomis24.24*

400-METER DASH

D-Calvin Johnson, Axtell54.14*

Gage Ritner, Wil-Hil54.34*

Collin Arehart, A/L54.56

A-Chris Duttenhoffer, KHS55.04

B-Landon Bowen, Lexington55.24*

Calvin Finley, A/L55.24*

Justin Murray, KHS55.41

Arik Ackerman, Bertrand55.44*

Preston Pearson, KHS55.47

Christian Penny, Wil-Hil55.84*

800-METER RUN

A-Evan Denney, KHS2:07.38

D-Calvin Johnson, Axtell2:08.24*

Calvin Finley, A/L2:11.42

B-Elmer Sotelo, Lexington2:11.44*

Oscar Aguado, Lexington2:12.00

Bryant Fulmer, Holdrege2:12.26

Angel Lehn, Shelton2:12.74*

Konner Verbeck, Minden2:12.84*

Preston Pearson, KHS2:13.20

Alex Boudreau, Minden2:14.54*

1,600-METER RUN

A-Matthew Dahlke, KHS4:47.47

B-Carter Harsin, Minden4:51.1

Ian Salazar, Lexington4:55.4

Cooper Land, Minden4:57.0

Elmer Sotelo, Lexington4:56.8

Charlie Shea, KHS5:02.12

Justin Golus, Holdrege5:04.48

Oscar Aguado, Lexington5:04.50

D-Jaron Bergstrom, Axtell5:04.7

Nikolas Clement, Holdrege5:05.4

3,200-METER RUN

A-Cisco Rivas, KHS10:44.06

B-Ian Salazar, Lexington11:45.7

D-Jaron Bergstrom, Axtell10:49.2

Qwentin Kappelman, Axtell10:54.54*

Micah Torres, KHS10:57.53

C-Eli Schroeder, Ravenna11:13.46

Lazaro Adams-Lopez, Lexington11:15.55

Steven Snyder, Shelton11:17.84*

Brady VanBoening, Holdrege11:28.70

Kaleb Pickel, Gibbon11:34.4

110-METER INT. HURDLES

A-D’Andre Ndugwa, KHS14.44

Alex Schall, KHS15.14

Jack Dahlgren, KHS15.33

Gage Fries, Minden16.14*

D-Aaron Skaggs, Axtell16.64*

C-Jesse Drahota, Ravenna16.84

Gunnar Hadley, Loomis17.34*

Jace Bombeck, Gibbon17.64*

John Kenney, Loomis17.74*

Quinn Bertrand, Axtell17.94*

300-METER INT. HURDLES

A-D’Andre Ndugwa, KHS41.13

Jack Dahlgren, KHS41.39

B-Gage Fries, Minden42.64*

C-Jesse Drahota, Ravenna42.97

Alex Schall, KHS42.98

D-John Kenney, Loomis44.24*

Jase Carpenter, Lexington44.34*

Quinn Bertrand, Axtell45.14*

Harrison Skiles, Holdrege45.15*

Collin Arehart, A/L45.51

4x100 RELAY

A-Kearney High43.85

D-Bertrand46.54*

B-Holdrege46.56

Lexington46.59

Minden46.84*

C-Gibbon46.84*

Overton47.14*

Axtell48.14*

Ansley/Litchfield48.14*

Amherst48.54*

4x400 RELAY

A-Kearney High3:36.60

B-Lexington3:44.88

D-Axtell3:50.0

Kearney Catholic3:46.8

C-Gibbon3:48.3

Minden3:52.9

Shelton3:55.1

Ansley/Litchfield3:57.08

Loomis3:57.0

Elm Creek3:57.9

4x800 RELAY

B-Minden8:59.1

Lexington8:59.54

Holdrege9:08.03

A-Kearney High9:09.47

D-Shelton9:10.0

C-Ravenna9:16.82

Axtell9:33.0

Gibbon9:48.6

Kearney Catholic10:14.47

Elm Creek10:29.5

HIGH JUMP

A-Richard Harbols, KHS6-4

Will Vanderbeek, KHS6-0

C-Nolan Eloe, Amherst5-10

D-Tucker Whitesel, S-E-M5-10

D-Shay Swanson, Loomis5-10

B-Logan O’Brien, KCHS5-10

Jack Dahlgren, KHS5-8

Cale Nelson, Loomis5-8

Ben Cumpston, KHS5-6

Broderick Paitz, Pleasanton5-6

Riley Adelung, Amherst5-6

Tristan Mailahn, KHS5-6

Riley Bombeck, Shelton5-6

POLE VAULT

D-Owen Kaps, Bertrand13-6

Arik Ackerman, Bertrand13-0

Hunter Arehart, A/L12-6

B-Jaren Moore, Holdrege11-0

A-Zac Watson, KHS10-6

Zac Sundquist, Holdrege10-6

Rian Green. KHS10-0

Spencer Kern, KHS10-0

Alex Banuelos, Minden9-10

C-Beau Knapp, Elm Creek9-6

Tristan Mailahn, KHS9-6

Morgan Bailey, Lexington9-6

Carter Hadley, Loomis9-6

Gunnary Hadley, Loomis9-6

Qwentin Kappelmann, Axtell9-6

LONG JUMP

A-Kaden Miller, KHS22-0 3/4

Colby Spangler, KHS21-6 1/2

D-Nolan Eloe, Amherst21-2 1/2

Miguel Molina, KHS20-8 1/2

B-Hunter Stewart, Lexington19-10

Oliver Combs, KHS19-9

Shay Swanson, Loomis19-6

Jaysen Williams, KHS19-5 1/2

C-Trey Miner, Elm Creek19-3

Parker Wise, KHS19-0 1/2

TRIPLE JUMP

A-Ehren Smolik, KHS43-9 1/2

Colby Spangler, KHS43-1 3/4

B-Hunter Stewart, Lexington40-10

Greyson Strauss, Lexington40-3 1/2

D-Owen Kaps, Bertrand40-3 1/4

Oliver Combs, KHS40-2

C-Trey Miner, Elm Creek40-1 1/2

Carter Erickson, Elm Creek39-1 1/2

Carson Nichols, KHS39-9 1/2

Garret Schmaderer, KCHS38-11

SHOT PUT

A-Gabe VanWinkle, KHS53-7

D-Carson Rohde, S-E-M50-0

Jordan Shaw, KHS46-1

B-Isaac Schasrff, Lexington44-6

Brett Mahony, KCHS44-2 1/2

Cristian Blincow, Loomis43-10

Brooks Paul, KHS43-5

Logan Trampe, KHS43-3

Carson Schnacker, KHS43-2 1/2

Maxwell Hunter, Holdrege43-1

DISCUS

D-Carson Rohde, S-E-M162-3

A-Jordan Shaw, KHS139-7

B-Logan O’Brien, KCHS137-9

Gabe VanWinkle, KHS137-4

Maxwell Hunter, Holdrege134-6

Luis Castellanos, Lexington133-10

Cristian Blincow, Loomis131-7

Josh Carter, Loomis128-2

Jackson Henry, A/L126-5

Carter Krause, KHS126-0

GIRLS

100-METER DASH

B-Alexis Bliven, Holdrege12.81

D-Isabelle Paitz, Pleasanton12.94*

Chaylyn McGowan, Holdrege13.30

Natalie Siegel, Pleasanton13.34*

Mia Rowe, Lexington13.30

Rosalyn Roggash, KCHS13.51

Blair Brennan, Overton13.54*

Yesenia Lopez, Bertrand13.54*

C-Adysen McCarter, Elm Creek13.64*

Tenley Hadwiger, Amherst13.64*

Priscila Madriz, Minden13.64

---

A-Kiara Dutenhoffer, KHS14.25

200-METER DASH

B-Alexis Bliven, Holdrege26.21

D-Isabelle Paitz, Pleasanton27.44*

Rosalyn Roggash, KCHS28.13

Avery Hurlbert, Holdrege28.24

Brooke Quadhamer, Wil-Hil28.24*

Chaylyn McGowan, Holdrege28.35

Ella Ford, Lexington28.43

Priscila Madriz, Minden28.54*

Natalie Siegel, Pleasanton28.74*

Ashley Keck, KCHS28.82

---

A-Kiara Dutenhoffer, KHS30.00

400-METER DASH

D-Carli Bailey, A/L1:03.04*

Brooke Quadhamer, Wil-Hil1:03.24*

C-Tenley Hadwiger, Amherst1:03.94*

Hannah Herrick, Amherst1:04.24*

B-Kayla Barrios, Lexington1:04.34*

Avery Hurlberg, Holdrege1:04.93

Rosalyn Roggash, KCHS1:05.04*

Alexis Billeter, Loomis1:05.14*

Sarah Jensen, Wil-Hil1:05.24

Maeli Meier, Overton1:05.74*

---

A-Lauren Kohtz, KHS1:06.24

800-METER RUN

B-Ashlyn Wischmeier, KCHS2:32.14*

D-Maeli Meier, Overton2:35.24*

Alexis Billeter, Loomis2:38.14*

A-Lauryn Kohtz, KHS2:38.62

Grace Oberg, KCHS2:39.64*

Lacy Biltoft, Holdrege2:40.54*

Jessie Hurt, Minden2:40.54*

Trinity Houchin, Axtell2:42.24*

C-Hannah Herrick, Amherst2:43.24*

Priscila Madriz, Minden2:44.84*

1,600-METER RUN

A-Hannah Godwin, KHS5:17.50

Sam Stava, KHS5:46.33

B-Grace Oberg, KCHS5:51.5

Emma Bonsall, KHS5:51.90

Jessie Hurt, Minden5:55.9

Lacy Biltoft, Holdrege5:56.3

Megan Sutton, KHS5:59.13

Darin Brockmeier, KHS6:03.30

Lindsey Rehtus, Minden6:09.0

Kami Kaskie, KCHS6:09.4

---

D-Jacey Smidt, Axtell6:16.1

C-Shavanna Douglas, Ravenna6:21.83

3,200-METER RUN

A-Hannah Godwin, KHS11:49.70

Emma Bond, KHS12:14.67

Emma Bonsall, KHS12:34:69

Sam Stava, KHS13:05.15

C-Shavanna Douglas, Ravenna13:08.03

B-Kennadi Ureste, Lexington13:13.11

Kami Kaskie, KCHS13:20.5

Alissa Bailey, Gibbon13:34.7

D-Jacey Smidt, Axtell13:35.0

Florence Rogers, KHS13:35.2

100-METER HIGH HURDLES

D-Taylor Haines, A/L16.74*

Carli Bailey, A/L16.84*

B-Ashley Keck, KCHS17.44*

A-Shayna Zamrzla, KHS17.54

Reagan Nordhausen, Axtell17.64*

Sarah Treffer, Lexington17.64*

C-Emma Kucera, Gibbon17.64*

Yanita Lazo, Gibbon17.74*

Addison Burr, Shelton17.94*

Katie Gomez, KHS18.33

300-METER LOW HURDLES

D-Carli Bailey, A/L47.47

B-Ashley Keck, KCHS51.14*

Taylor Haines, A/L51.70

Addison Burr, Shelton51.74*

MaKenna Fulmer, Holdrege51.75

C-Emma Kucera, Gibbon51.84*

Jalyssa Gillming, Gibbon52.44*

A-Shayna Zamrzla, KHS52.44

Jackie Ostrom, Lexington52.49

Maci McCarter, Elm Creek52.54*

4x100 RELAY

B-Lexington53.79

Holdrege53.97

A-Kearney High54.29

D-Pleasanton54.44*

Shelton55.54*

C-Amherst55.94*

Axtell56.04*

Gibbon56.34*

Loomis56.64*

Overton57.44*

4x400 RELAY

B-Kearney Catholic4:17.6

Holdrege4:25.68

Lexington4:30.50

A-Kearney High4:32.03

C-Amherst4:34.6

D-Ansley/Litchfield4:35.6345.7

Overton4:38.3

Minden4:39.7

Pleasanton4:43.0

Ravenna4:45.00

4x800 RELAY

A-Kearney High10:54.33

B-Minden11:21.8

D-Overton11:25.9

C-Ravenna11:38.47

Shelton11:44.2

Axtell11:49.7

Pleasanton11:54.1

Elm Creek12:33.8

Ansley/Litchfield12:36.59

Amherst12:49.3

Gibbon12:51.8

HIGH JUMP

B-Margaret Haarberg, KCHS5-5

A-Emma Skiles, KHS4-10

Rachel Kearney, Lexington4-10

Hanna Swearingen, Holdrege4-10

C-Ashley Brown, Elm Creek4-10

C-Emma Kucera, Gibbon4-10

D-Isabelle Paitz, Pleasanton4-10

Reagan Nordhausen, Axtell4-9

Dru Niemack, Shelton4-8

Maylee Kamary, Minden4-8

POLE VAULT

D-Samantha Schemper, Loomis10-0

B-Bradie Medina, Holdrege10-0

A-Hannah Hepner, KHS9-6

A-Ashlyn Bespalec, KHS9-6

C-Samantha Knapp, Elm Creek9-6

Cordelia Harbison, Lexington9-0

Kaitlyn Jewett, Holdrege8-6

Alleesha Willson, KHS8-0

Ava Florell, KHS8-0

Angie Snell, Axtell8-0

Trinity Houchin, Amherst8-0

LONG JUMP

B-Alexis Bliven, Holdrege16-7 1/2

A-Isabelle Rich, KHS16-5 1/4

Mia Rowe, Lexington16-4 3/4

C-Hannah Herrick, Amherst15-7 1/2

D-Sadie Maloley, Bertrand15-4 3/4

Natalie Tremel, KHS15-2 1/2

Sarah Hultquist, Minden15-2

Shannon Whalen, KHS15-0 1/2

Katy Lindner, Pleasanton15-0

Brooke Quadhamer, Wil-Hil14-7

Maci McCarter, Elm Creek14-7

Kayla Barrios, Lexington14-7

TRIPLE JUMP

A-Isabelle Rich, KHS35-5

D-Katy Lindner, Pleasanton33-8 1/4

B-Mia Rowe, Lexington34-4

Rosalyn Roggash, KCHS34-0 1/2

C-Jalyssa Gillming, Gibbon33-9 1/2

Sarah Hultquist, Minden32-6

Sadie Maloley, Bertrand32-5

Abby Rehtus, Minden32-2

Addison Burr, Shelton32-2

Natalie Tremel, KHS31-11

Sarah Breinig, KHS31-7 3/4’

SHOT PUT

A-Lily Novacek, KHS40-1 1/2

D-Natalie Billington, Wil-Hil37-1 1/2

C-Ashley Brown, Elm Creek36-11 1/2

Emmilly Berglund, Shelton36-5 1/2

Haley Stone, Elm Creek36-3 3/4

B-McKinna Moats, Lexington35-1

Chloe Anderson, Loomis35-0

Avery Franzen, KHS34-11 1/2

Haidyn Skeen, KHS34-0

Chelsea Fisher, Pleasnton32-11

DISCUS

A-Bella Molina, KHS119-5

B-Karly Huerta, Lexington116-11

Ella Jacobsen, Holdrege 113-7

C-Haley Stone, Elm Creek111-6

McKinna Moats, Lexington110-1

Lily Novacek, KHS108-7

D-Hanna Stewart, Loomis105-0

Haidyn Skeen, KHS104-4

Aubree Claflin, S-E-M104-3

Taryn Miller, Amherst100-8

Emmilly Berglund, Shelton100-3

*-Hand time adjusted to electronic time.

0 Comments

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News